• Kilka słów o adaptacji...

• Drodzy Rodzice, najważniejsze decyzje już za Wami. Przedszkole wybrane, miejsce zapewnione. Teraz pozostaje tylko czekać na dzień, w którym Wasze dziecko zadebiutuje w roli przedszkolaka.

Prosimy, wykorzystajcie dobrze czas, który dzieli Was od tego momentu, dzięki temu Maluszek będzie miał większą szansę na to, że nowe miejsce polubi. Warto go odpowiednio przygotować. Mając to na uwadze pozwólcie swojemu dziecku doskonalić się w osiąganiu samodzielności, ćwiczcie razem z nim ważne przedszkolne umiejętności. Jeśli dobrze go przygotujecie, Wam też będzie łatwiej. Szybciej poczujecie radość z tego, że awansowaliście na rodziców przedszkolaka.

Od pierwszego dnia pobytu Maluszka w przedszkolu należy pamiętać, że proces adaptacji nie ogranicza się do tygodnia, czy miesiąca uczęszczania dziecka do przedszkola. Jego przebieg i efekty zależą przede wszystkim od doświadczeń dziecka, jakie czerpie ze swego rodzinnego środowiska oraz działań nauczycieli, jakie podejmują w celu zaaklimatyzowania się trzylatka w grupie rówieśniczej.

Adaptacja to trudny czas. Czas zmian dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Od dzieci wymaga on nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej (w przedszkolu przebywają przecież w licznej grupie rówieśniczej), ale przede wszystkim łączy się z niezaprzeczalnie trudnym rozstaniem z rodzicami. Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować.

RADY DLA RODZICÓW:

• Przed wejściem do sali stosuj krótkie pożegnania z dzieckiem, daj buziaka, zapewnij o swoich uczuciach (kocham cię…), nie przedłużaj tej chwili to nie polepszy sytuacji, a wręcz spotęguje dziecięcy lęk przed nieznanym.

• Jeśli pomimo Twojej zachęty Maluszek nie chce samodzielnie wejść do sali pozwól przejąć inicjatywę paniom, zaufaj ich doświadczeniu.

• Nie wchodź do sali, mogą tam być już dzieci, które zdążyły przekroczyć jej próg i nie ma przy nich mamy. Twój widok może na nowo przywołać tęsknotę za domem. USZANUJ UCZUCIA INNYCH DZIECI!

• Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),

• Nie zmuszaj dziecka do tego, by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie mówić,

• Choć to trudne, nie okazuj dziecku własnych rozterek i obaw zostawiając je w przedszkolu (nieświadomie przekazujesz mu swoje lęki),

• Nie pytaj dziecka, co i ile zjadło, ale w co i z kim się bawiło,

• Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić.

• Pozwól zabrać do przedszkola jedną ulubioną przytulankę, to często daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina dom (koniecznie ją podpisz),

• W rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu.

• Warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności mamy dziecko powinno szukać pomocy u swojej pani. Postaraj się nawiązać dobry kontakt i stałą współpracę z nauczycielami prowadzącymi grupę.

• NIE STRASZ DZIECKA PRZEDSZKOLEM!

• W TOWARZYSTWIE DZIECKA NIE OPOWIADAJ O SWOICH OBAWACH! Maluch musi wiedzieć, że miejsce, w którym ma spędzać czas bez rodziców, jest najlepsze i najbardziej bezpieczne.

• NIE OBIECUJ RZECZY, CO DO KTÓRYCH NIE MASZ PEWNOŚCI! Zawsze mów dziecku, co zamierzasz. Jeśli będziesz przyprowadzać dziecko do przedszkola powiedz mu, nawet jeśli wiesz, że się rozpłacze, że Ty tam nie zostaniesz. Nie martw się, jest z nim Pani, dla której jest bardzo ważne więc na pewno je przytuli. Jeśli będziesz chciał powiedzieć maluszkowi, kiedy go odbierzesz, użyj określenia: po leżakach, po podwieczorku. Nigdy się nie spóźniaj. Dziecko nie może pomyśleć, że zapomniałeś o nim.

• POMÓŻ SWOJEMU DZIECKA STAĆ SIĘ SAMODZIELNYM PRZEDSZKOLAKIEM! Bądź cierpliwy, kiedy będzie długo samo się ubierało, zakładało i zapinało buty, jadło samodzielnie posiłek, czy radziło sobie w toalecie. Bądź przy nim i wspieraj , ale nie wyręczaj w tych czynnościach.

• POCZĄTKUJĄCY PRZEDSZKOLAK POTRAFI SAMODZIELNIE ZAŁOŻYĆ SPODNIE I MAJTECZKI. Aby maluchowi było łatwiej, zakładaj mu do przedszkola spodnie na gumce, bez suwaka i tym bardziej bez szelek czy paska.

WYPRAWKA MALUCHA:

1. MAŁA PODUSZECZKA TYPU „JASIEK” I KOCYK DO ODPOCZYNKU NA LEŻAKACH (W PRZEWIEWNYM WORKU - PODPISANE!)

2. KAPCIE WSUWANE, np. na rzep, gumkę. (PODPISANE!)

3. WORECZEK Z ODZIEŻĄ NA ZMIANĘ W PRZYPADKU SYTUACJI AWARYJNEJ, np.4 sztuki majteczek, skarpetki, spodnie, bluzeczka, (PODPISANE!)

4. CHUSTECZKI HIGIENICZNE 100 szt. (WYCIĄGANE Z PUDEŁKA)

5. CHUSTECZKI MOKRE 1 OPAKOWANIE

• Zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych

• Serdecznie zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi ( z rocznika 2020), które od września rozpoczną edukację przedszkolną na zajęcia adaptacyjne organizowane w naszym przedszkolu w dniu 30.08.2023r. (środa) o godz. 10.00