• Kilka słów o adaptacji

          • Adaptacja dziecka do przedszkola, to stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Do tej pory Twoje dziecko funkcjonowało jedynie w środowisku rodzinnym, nie licząc oczywiście wyjść na plac zabaw, czy spotkań z rodziną. Od teraz zostanie przedszkolakiem i będzie musiało dostosować się do zasad, które tam obowiązują.
            Wczesne wstawanie, szybkie śniadanie i pośpiech w drodze do przedszkola, to dla dziecka zupełnie nowa sytuacja. Do tej pory maluch budził się z beztroskim uśmiechem i zaczynał dzień od zabawy.
            Teraz wszystko wygląda inaczej. Mama budzi z samego rana, popędza przy śniadaniu, albo wcale go nie ma. Na układanie klocków nie ma czasu, na oglądanie bajek też nie. Do tego trzeba być samodzielnym, robić wszystko to, o co prosi mama i to jak najszybciej (...)

            Akcja przedszkole czas start!

            Pójście do przedszkola, to dla dziecka zupełnie nowa rzeczywistość, pełna reguł i zasad. Świat, do którego dziecko nie jest przyzwyczajone.

            Zapisując dziecko do przedszkola, każdy rodzic uważa, że jest to niezbędny etap w życiu małego człowieka, który wpłynie korzystnie na jego rozwój i przygotuje do nauki szkolnej. Jednak wątpliwości pojawiają się często już na samym początku.

            Dziecko, które do tej pory przebywało głównie z rodzicami lub dziadkami w domu, nagle musi przebywać w nowym miejscu, z obcymi dziećmi, z nowymi paniami, wśród hałasu i ogromu nowych zabawek. Taka sytuacja sprawia, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to, co było dla dziecka znane, co było gwarantem bezpieczeństwa i harmonii przepadło. Cały dotychczasowy rytm dnia został zburzony.

            Dziecko niekoniecznie musi rozumieć dlaczego mama nagle przestała je karmić podczas obiadu, zakładać buty i czapkę przed wyjściem, a do tego ciągle krzyczy „pośpiesz się!”, „spóźnimy się!”, „bądź samodzielny!”. To wszystko z pewnością jest dla dziecka stresujące, a co za tym idzie może powodować płacz, kłopoty z zasypianiem, czy problemy z apetytem.

            Jeśli dziecko nigdy nie zostawało pod opieką kogoś innego niż rodziców, to będzie mieć utrudnione zadanie. W końcu do tej pory mama była zawsze obok. Dziecko mogło przyjść do niej, przytulić się, odpocząć w jej ramionach i popłakać w ramię. W przedszkolu owszem można i popłakać, a nawet pani przytuli, ale to już nie jest to samo. 

            Podobnie może być w przypadku dziecka, którego rodzice są nadopiekuńczy, nie stawiają mu wymagań, a w domu nie obowiązują żadne zasady. W przedszkolu z każdej strony słychać słowa, które mają przywrócić spokój i porządek. Beztroskie bieganie po sali często zostaje przerwane przez zakazy i nakazy. Zupełnie inaczej niż w domu,

            Jednak istnieje wiele sposobów na to, aby jak najlepiej przygotować swoje dziecko do przedszkola. Tak, aby okres adaptacji przebiegł, jak najmniej boleśnie.

            Sposoby na przygotowanie dziecka do przedszkola!

            Kiedy dziecko przekracza próg przedszkola i wchodzi w zupełnie obce dla siebie środowisko, to jest to dla niego bardzo trudna, stresowa sytuacja.

            Dlatego chcąc uchronić je przed tyloma złymi emocjami, warto już wcześniej zadbać o przygotowanie dziecka do przedszkola.

            Jak to zrobić?

            Istnieją sposoby, na to aby ułatwić dziecku adaptację do przedszkola. Jednak należy pamiętać o tym, że nie da się tego zrobić w kilka dni, często nawet kilka tygodni, to za mało. Dzieje się tak dlatego, że dziecko wynosi doświadczenia ze swojego domu rodzinnego. Do przedszkola wchodzi z pewnego rodzaju bagażem doświadczeń, pomimo że ma dopiero kilka lat.

            Należy pamiętać o tym, że w przedszkolu dziecko jest pod opieką pani nauczycielki. Wcześniej z każdym, nawet najmniejszym problemem zwracało się do rodzica. Zdarte kolanko, zepsuta zabawka, mokre spodnie, czy rozlane mleko, to było zadanie dla mamy. Niestety w przedszkolu maluch musi radzić sobie zupełnie sam, albo prosić o pomoc panią nauczycielkę. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko potrafiło się z nią porozumieć.

            Oczywiście, że dziecko nie musi pięknie recytować wierszy, czy opowiadać ciekawostek z wakacji. Natomiast ważne jest aby potrafiło zasygnalizować własne potrzeby, reagowało na własne imię, i rozumiało proste polecenia. Pomimo tego, że panie nauczycielki wykorzystują swoje doświadczenie i starają się wychwytywać każdy problem, to bez pomocy dziecka może się, to nie udać.

            Wiele trzylatków niestety ma jeszcze problemy z mową, dlatego przebywanie w przedszkolu może być dla nich bardzo trudne.


            Na dobry początek!

            Każde dziecko w indywidualny sposób adaptuje się do warunków przedszkolnych. Jednak jeśli rodzice zadbają odpowiednio wcześnie o kształtowanie pewnych umiejętności, to dziecko szybciej przyzwyczai się do przedszkola.

            • Wykorzystaj zabawę: Jeśli chcesz przybliżyć dziecku, na czym polega przedszkole, to pobaw się z nim. Użyj misiów, lalek. Pokaż, jak wygląda dzień w przedszkolu, że trzeba się przywitać, zmienić buciki, samemu zjeść śniadanko, bawić się z innymi dziećmi ( z misiami), śpiewać razem piosenki przedszkolne. 

            • Bajki, są dobre na wszystko: Zamiast na dobranoc czytać kolejne przygody Reksia, poczytaj bajki o przedszkolakach. Możesz wykorzystać opowiadania, które krok po kroku zapoznają dziecko z adaptacją do przedszkola. 

            • Zabawa na placu zabaw, spotkania z rówieśnikami, to must have: Zadbaj o to, aby dziecko miało, jak najczęściej kontakt z dziećmi w podobnym wieku. Robienie babek w piaskownicy, to nie tylko zabawa sensoryczna, ale także sposób na to, by dziecko nauczyło się przebywać z innymi dziećmi w jednym miejscu. Dziecko może obserwować, zdobywać doświadczenia, a Ty masz możliwość szybkiej interwencji i kształtowania odpowiednich zachowań. 

            • Skorzystaj z dni otwartych: Jeżeli przedszkole organizuje „dni otwarte”, to warto skorzystać z takiej opcji i pójść z dzieckiem. Pozna budynek, salę, może będą zajęcia integracyjne i możliwość wspólnej zabawy z innymi dziećmi.


              A teraz kilka rad dla rodziców, które ułatwią adaptację dziecka do przedszkola:

            • Zadbaj o prawidłowy rozwój mowy dziecka: Nie czekaj, aż dziecko samo w końcu nauczy się mówić. Mów do dziecka, jak najczęściej. Nie zdrabniaj, nie mów po „dziecinnemu”. Mów w normalny sposób, tak jak rozmawiasz z innymi domownikami. Czytajcie wspólnie książeczki, bawcie się słowami, uczcie się wierszyków i piosenek. Pozwól dziecku wyrażać słownie własne potrzeby, nie reaguj od razu na każde wskazanie palcem. Dziecko musi mieć możliwość odpowiedzi. Jeśli dziecko porozumiewa się z Tobą w sposób tylko werbalny, nie gódź się na to, wymagaj używania słów. 

            • Przyzwyczajaj dziecko do przebywania z innymi, zaufanymi osobami: Niech Twój maluch zostanie u dziadków na noc, albo pójdzie z ciocią na spacer do parku.(...) Jeśli jesteście w odwiedzinach u znajomych, pozwól pobawić się dziecku w osobnym pokoju z innymi dziećmi. Stopniowo wydłużaj czas, w którym dziecko będzie pozostawało bez Ciebie. Oczywiście miej wszystko pod stałą kontrolą i interweniuj w odpowiednim momencie.


              Kiedy dziecko, jest już przedszkolakiem!

            • Nie śpiesz się: Unikaj przychodzenia z dzieckiem na ostatni moment. Wstań na tyle wcześnie by w spokoju uszykować siebie i dziecko. Jeśli macie taką możliwość, to wyprawa do przedszkola niech będzie miłym spacerem. 

            • Krótkie pożegnanie:  Nie przeciągaj pożegnania z dzieckiem. Jeśli maluch płacze, to Twoje przebywanie w przedszkolu i próby uspokojenia i tak na nic się nie zdadzą. Po chwili dziecko znowu zacznie płakać. Powierz opiekę nad dzieckiem pani nauczycielce, ona wie w jaki sposób zająć dziecko, tak aby zapomniało o płaczu. Nigdy nie zabieraj płaczącego dziecka do domu. Będzie, to znak, że płaczem może wymusić bardzo wiele. 

            • Stopniowo wydłużaj pobyt dziecka w przedszkolu: Nie zostawiaj dziecka od razu na kilka godzin w przedszkolu (…) Nowe środowisko z pewnością dostarczy dziecku wielu nowych bodźców i stresu, dlatego należy zadbać o to, aby nie zniechęcić dziecka. Nie mów do dziecka, że za chwilkę, za parę minut po nie przyjdziesz bo to nie prawda. Ważne, żeby dziecko wiedziało kiedy i kto po nie przyjdzie do przedszkola. 

            • Zachowaj cierpliwość i spokój: Nie oczekuj, że dziecko od pierwszych dni w przedszkolu będzie chętnie opowiadać o tym, co tam robiło i w co się bawiło. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do przedszkola. 

            • Konsultuj się i współpracuj z nauczycielami: Wszelkie wątpliwości na temat adaptacji dziecka do przedszkola omawiaj z nauczycielami. Jednak nie rób tego w obecności dziecka. Pytaj o zachowanie dziecka, jego kontakty z rówieśnikami, zjadanie posiłków i wykonywanie poleceń.


            •  

            Tekst zaczerpnięto ze strony https://pedagogwdomu.pl/adaptacja-do-przedszkola/

          • Zajęcia adaptacyjne

          • Szanowni Państwo

            Zajęcia adaptacyjne  dla dzieci z dwóch najmłodszych grup odbywać się będą w przedszkolu
            w następujących dniach:

            - w grupie 1 – 26.08.2022 r. (piątek), 29.08.2022 r. (poniedziałek) o godz. 9.30

            - w grupie 2 - 29.08.2022 r. (poniedziałek) o godz. 9.00, 30.08.2022 r. (wtorek) o godz. 12.30.

            Wychowawcy grupy 1 i 2 kontaktują się z Rodzicami telefonicznie.

             

          • ,,Bezpieczne wakacje"-spotkanie z policjantami

          • 23 – go sierpnia gościliśmy w przedszkolu Funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Pawłowicach. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantami, w czasie którego wzbogaciły wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady właściwego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczyli, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Zaproszeni goście przypomnieli także naszym wychowankom, co należy zrobić w  przypadku ataku groźnego psa. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek.

          • Zakończenie roku przedszkolnego 2021/2022

          • W dniu 22.06 oraz 24.06. 2022r w naszym Przedszkolu odbyła się Uroczystość Zakończenia roku przedszkolnego.  Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji. Za cały ten rok w imieniu Dyrekcji  i Nauczycieli bardzo wszystkim dziękujemy. Życzymy dzieciom  bezpiecznych i radosnych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowicach, ul. Pukowca 4, Publiczne Przedszkole w Modrzewiowym Ogrodzie
        • (32) 472 18 42
        • ul. Wojska Polskiego 3 43-251 Pawłowice Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych