•

W przedszkolu pracujemy w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Podstawa programowa określa zakres:

•  wiadomości, które dzieci powinny zdobyć,
        •  umiejętności, które dzieci powinny opanować,
        •  podstawy, które przedszkole powinno kształtować u swoich wychowanków.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które określa, do czego przedszkole jest zobowiązane, by nauczyć dziecko  o przeciętnych uzdolnieniach. Nie wyklucza to poszerzania zakresu nauczanych treści – podstawa zobowiązuje nauczyciela do ich wzbogacania i pogłębiania stosownie do uzdolnień jego wychowanków.

Ponieważ celem reformy programowej jest poprawa efektów kształcenia, reforma podstawy programowej również jest temu podporządkowana: wiadomości oraz umiejętności, które wychowankowie mają zdobyć wyrażone są poprzez efekty.

Cele wychowania przedszkolnego zostaną osiągnięte pod warunkiem wspomagania rozwoju, wychowania i kształcenia dzieci we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola. Wspomaganie rozwoju dziecka to mądrze zorganizowany proces działań wychowawczych i edukacyjnych, mający na celu:

• osiągnięcie równowagi i lepsze radzenie sobie w życiu przez dzieci rozwijające się wolniej,
        • ujawnienie i rozwinięcie zdolności drzemiących w dzieciach przeciętnych lub uzdolnionych.

W podstawie programowej wyeksponowane zostają aktywność dziecka, możliwość uczenia się poprzez zabawę, przeżycie i doświadczenie otaczającego świata. Proces nauczania powinien być tak zorganizowany, aby uwzględniał drzemiący w dziecku potencjał rozwojowy. Wspomaganie rozwoju dziecka jest procesem wymagającym czasu. W podstawie programowej ten czas został rozłożony na trzy lata pobytu dziecka w przedszkolu.

W pracy wychowawczo – dydaktycznej nauczyciele wykorzystują dopuszczone do użytku przez dyrektora przedszkola następujące programy:

1.Program wychowania przedszkolnego „Trefliki w przedszkolu” autorstwa Doroty Kossakowskiej. Wydawnictwo Edukacyjne "Podręcznikarnia". Rok 2021. Nr dopuszczenia: ISBN 978-83-66484-14-6.

2.Program wychowania przedszkolnego "Drużyna Marzeń" autorstwa Jolanty Wasilewskiej. WSiP. Rok 2021. Nr dopuszczenia: ISBN 978-83-02-20209-4.

3.Program wychowania przedszkolnego "Samodzielne, wszechstronne, szczęśliwe" autorstwa Moniki Chludzińskiej, Agaty Kacprzak- Kołakowskiej, Anny Kucharczyk, Doroty Kucharskiej, Anny Pawłowskiej Niedbały, Marty Pietrzak, Agaty Smoderek. Wydawnictwo Nowa Era. Rok 2021. Nr. dopuszczenia: ISBN 978-267-4024-4.

4.Program wychowania przedszkolnego "Od przedszkolaka do pierwszaka" autorstwa Doroty Brody. WSiP. Rok 2018. Nr dopuszczenia: ISBN 978-83-02-17128-4.

5.Program nauczania języka angielskiego. Kurs dla początkujących grup przedszkolnych autorstwa Magdaleny Kębłowskiej. Wydawnictwo EGIS.

6. Angielski dla starszaków. Program przygotowania dzieci w wieku przedszkolnym do posługiwania się językiem angielskim autorstwa Katarzyny Wojciechowskiej, Kamili Wichrowskiej, Olgi Wysłowskiej, WSiP

7. Program nauczania religii dzieci w wieku przedszkolnym „Kochamy dobrego Boga”. Autor programu: Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski . Wydawnictwo Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w Białymstoku. Nr dopuszczenia: AZ-0-01/10.

7. Program nauczania religii "Tak Jezus mnie kocha". Autorzy programu Ks dr. Krzysztof Mielnicki Elżbieta  Kondrak,  Bogusław Nosek, Wydawnictwo Jedność. Nr. dopuszczenia: AZ-0-01/20.

Programy własne:

• Program Wychowawczy – opracowany przez Radę Pedagogiczną Publicznego Przedszkola
          w Modrzewiowym Ogrodzie

• Program własny rozwijający twórczą aktywność plastyczną dziecka w wieku przedszkolnym "Mały Plastyk" - mgr Anety Goszyc Walczak

• Program profilaktyczny „Bezpieczeństwo na co dzień "- mgr Aleksandry Zazulak

• „ Rozwijanie aktywności twórczej dziecka w wieku przedszkolnym"- mgr Lucyny Wiśnickiej
        •
        • „Ekolog- to ja”- program własny edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym-
          mgr Patrycji Jędrzejczak, mgr Anny Wawerskiej.

• " Dzieciaki z klasą- czyli ABC dobrych manier"- program własny- mgr Monika Łanda, mgr Anna Stawniczy

• "Sprytna rączka"- program własny- mgr Anna Cembala